Přečtěte příbalový leták

V době vrcholící chřipkové epidemie, je to jedno z prvních doporučení, než si zázračný lék zakoupíte, nebo ho začnete užívat. Aspoň nabyla jsem toho dojmu při sporadickém shlédnutí reklamy na přípravky proti rýmě.

Byť stále platí, že rýma léčená i neléčená trvají 7 dní, respektive týden, reklama vás přesvědčuje o jiném náhledu na věc.

Ale lékaři se k tomu staví jinak. Když mamka v poslední, z hlediska délky života, velmi krátké, leč nepříjemné, etapě svého života, byla nucena jíst léky na srdeční činnost a srážlivost krve, jednou dostala nějaké nové léky u specialisty. Nahlédla do příbalového letáku a zděsila se. Tento lék eliminoval účinky těch druhých.

Poslala mě tedy pro předpis s reklamací.

„Ivanko, nedávejte jí to číst!“ nařídila lékařka.

To taťka měl k tomu jiný přístup. V dobách minulých užíval léky na spaní. A aby tedy účinek byl zaručen, dal si k němu před spaním štamprli slivovice. A pak to radostně oznámil lékařce, že spí lépe.

To jsem reagovala já : „Tati, to doktorce říkat nemůžeš! Tato kombinace by nadobro uspala většinu jejích pacientů“.

Asi se také divila.

Rovněž před léty, když se bývalá kolegyně nemohla zbavit následků virózy, šla k lékařce s dotazem, co má tedy dělat.

„Dejte si paralen a zapijte svařeným vínem!“ pravila lékařka. Že alkohol byla zásadní kontraindikace v podávání paralenu, neřešila.

Na druhou stranu, informace z příbalových letáků neradno podceňovat. Vozím do práce zdravotnický personál, takže občas v konverzaci zabrousíme i na tuto oblast. Zkušená sestřička konstatovala, že to, co se dnes vyrábí, dováží  a předepisuje jako antibiotika, bude pěkné svinstvo. Omlouvám se za ten výraz, ale tak vystihuje situaci. Jednak výpis vedlejších účinků je sáhodlouhý, někde dokonce varuje před ohrožením života a druhak je po tom opravdu hodně lidem špatně. Antibiotika v dřívějších letech takové účinky prý nemívala.

Na potvrzení tohoto stavu jsem nemusela čekat dlouho.  Šla jsem si do obchodu, kam běžně chodívám, pro svačinu. Na pokladně seděla dáma, zavázaný krk, skelný pohled, tekoucí oči i nos. Její kolegyně vedle studovala příbalový leták jejích léků.

„Tady je opravdu napsané, že ohrožuje život! Ale mladistvých. Tak to můžeš, už jsi starší!“ uklidňovala kolegyni.

V prvé řadě ji měla uklidnit její vedoucí a poslat ji domů. Chápu, že dnes lidé říkají, já si nemůžu nemocenskou dovolit, ale je normální v takovémto stavu ohrožovat i zákazníky? Až se mi nehty rolovaly, když jsem odebírala zboží, které infikovaná dáma osahala při markování. To snad i popírá hygienické předpisy.

Ale tato zkušenost mě přiměla k tomu, abych prohlédla příbalový leták antirevmatik, které jsem vyfasovala místo rehabilitace na své pochroumané zápěstí. Možná jsem snědla 5-6 tabletek, protože fungují hlavně proti bolesti, když jsem musela manipulovat ve vánočním volnu s nemocnou kočkou, což s ortézou na ruce nešlo.

Ale užívat je dál nebudu. Můj názor příbalový leták nezměnil. Měří 80 cm. Psáno ve dvou sloupcích miniaturním písmem v českém jazyce. Možné nežádoucí účinky jsou popsány v jednom sloupci, který měří 37 cm. Ani jsem je nečetla. Ale pro statistický přehled je to užitečný poznatek.

Mám za to, že stejnou službu v případě, že nepotřebuji řídit, mi prokáže slivovice. A jsem si jistá, že k ní žádný příbalový leták nepotřebuji.

 

Autor: Ivana Pavlisková | pátek 27.1.2017 20:06 | karma článku: 25,80 | přečteno: 553x
  • Další články autora

Ivana Pavlisková

Čtyřnozí závodníci

13.1.2019 v 16:53 | Karma: 19,21

Ivana Pavlisková

Typicky vánoční

24.12.2018 v 16:09 | Karma: 23,17

Ivana Pavlisková

Schizofrenie

22.12.2018 v 11:56 | Karma: 19,31

Ivana Pavlisková

Černá je dobrá, nejlepší

25.11.2018 v 19:24 | Karma: 23,50

Ivana Pavlisková

I ty stará zřícenino!

4.11.2018 v 18:27 | Karma: 19,73