Zaslouží respekt

19. 06. 2016 18:43:13
Nedávno jsem zahlédla na FB naléhavou výzvu, která měla za úkol získat nové dobrovolníky pro práci v terénu. Takové, které neodradí komunikace ani s lidmi nejhrubšího zrna, opilci, mnohdy agresivními feťáky a občany tmavší pleti.

Výzvu zveřejnili dobrovolníci z Moravskoslezského spolku na ochranu zvířat. Jsou to lidé, v převážné většině tedy mladé vzdělané dámy, které nelitují svého volného času a peněz, aby zlepšily život týraných zvířat. Hlavně psů a koček v bezdomoveckých koloniích kolem Ostravy, Karviné, kterým se normální člověk raději vyhne, kde žijí zvířata v nevyhovujících podmínkách, nekontrolovaně se množí. Ale pomáhají také těm, pro které je chlupatý kamarád nejbližší bytostí, ale na lepší péči o ně jim chybějí prostředky.

Pořádají několikrát ročně tzv. Homeless tour, kdy objíždějí zmíněná kritická místa a za pomocí ochotného veterináře zvířata očkují, odblešují, odčervují, případně provádějí jiné úkony, které jsou třeba. Mnohdy odjíždějí se štěňaty nebo psy, jejichž zdravotní stav je kritický nebo jsou nežádoucí. Zajišťují psům a kočkám kastraci, aby jejich počty nerostly. Část se jich vrací nazpět a část je umísťována do pěstounské péče.

Pochopitelně někde s kastrací neuspějí, protože pro agresivního vlastníka je „výroba“ a následný prodej štěňat třeba jistým finančním zdrojem. Ale daří se jim majitele přesvědčit a zachraňují tak psy z příšerných podmínek, kdy jsou uvázaní na řetězu, či zavřeni v chlívku. Bez vody a pořádného žrádla.

Tak na to je třeba, přátelé, odvahu a tyto dámy ji mají.

Tak pár snímků z akcí. Nechci zde šokovat případy zarostlého řetězu do krku a podobně, ale není to mnohdy hezký pohled.

Spolek má statut občanského sdružení a vznikl už v roce 1990. Současně s terénními pracovníky spolupracují tzv. pěstouni. Poskytují dobrovolně azyl pro kočky i psy, pro zvířata nemocná i zdravá, mladá i stará, zanedbaná, aby nemusela skončit v útulcích. Mnozí mají doma i další své psy, či kočky a tak je možné s přijatými chlupáči pracovat a provádět socializaci. Samozřejmě je učí správným návykům, aby mohli být třeba umístěni do bytu, což značně zvyšuje jejich šanci na umístění do nových domovů. I pěstounů není nadbytek a hledají se noví.

Pěstouni si rovněž hradí vše sami, pouze veterinární ošetření, případně u štěňat, či psů se speciálními nároky na stravu, hradí toto právě Moravskoslezský spolek. Ze sponzorských příspěvků. A věřte, že při množství případů jsou tyto částky za péči a ošetření nemalé. Ale šťastný pohled zachráněných jim to mnohdy vynahradí.

Někdo může namítnout, proč ta starost o bezdomovecké psy, když nikdo nepomůže těmto lidem. Otázkou je, zda si někteří chtějí nechat pomoci. Ale to je jiné téma. Pes si sám nepomůže. Ale i zde najdeme případ, kdy starost o psy pomohla i člověku.

MS spolek vydává již několik let nástěnné kalendáře. Prodejem se dají získat finanční prostředky na provoz. Letošní se jmenuje – Dej mi pusu. A prosincová stránka je věnována panu Bohouškovi, který má domov pod přístřeškem v areálu jedné firmy. Rexík je jeho jediný společník, oba by pro sebe dýchali. Po vydání kalendáře a jeho medializaci, ho poznali rodinní příslušníci, kteří ho snad 20 let neviděli a žijí na opačném konci republiky. Tak možná aspoň zde bude happy end i pro člověka.

Pan Bohoušek s Rexíkem.

Zmiňovaný kalendář na rok 2016.

Ale pomáhají i při umísťování psů z útulků v kraji. Sami máme s nimi velmi dobré zkušenosti a několik psů z „mého“ útulku díky nim našlo nový domov. Nedávno jsme převáželi pejska, který by díky své velikosti asi našel brzy domov i v útulku, ale byl po příchodu do útulku vystresovaný, že každý den v útulku jeho stav mohl zhoršit.

Rocky legenda, byl v útulku 3 roky.

Nessie. Byla k pěstounům převezena ve velmi vážném stavu, už bylo pozdě na záchranu, takto se dostala už do útulku, ale dožila v láskyplném prostředí.

Brit, nádherný velký pes, který si v útulku nenechal nasadit obojek a byl tudíž nevenčitelný. Jeho osud je zašmodrchaný, ale díky MS spolku se dostal z útulku pryč.

Denis, má nový domov nedaleko útulku. V útulku takový úsměv nevykouzlil.

A poslední Mick.

To je aspoň pár psů, jejichž osudy jsem znala, ale bylo jich mnohem více. A o některých z těchto pejsků a jejich osudech jsem psala i ve své knížce.

Velký respekt takovým lidem, kteří nemyslí ve vzácném volném čase jen na své záliby, ale obětují se pro dobrou věc. A díky za Rockyho, Brita, Denise, Nessii i Micka a další a všechny psy a kočky, které jste zachránili. A já soukromě i za Kočinu.

Čerpáno z FB stránek Moravskoslezského spolku a kalendáře 2016 s laskavým svolením k publikaci.

Autor: Ivana Pavlisková | neděle 19.6.2016 18:43 | karma článku: 27.08 | přečteno: 845x

Další články blogera

Ivana Pavlisková

Čtyřnozí závodníci

Ano i chlupatí čtyřnožci závodí. A ačkoliv je zima a logický by byl report ze závodů psích spřežení, pojďme se trochu letně ohřát. A připlést se chlupáčům do cesty.

13.1.2019 v 16:53 | Karma článku: 18.31 | Přečteno: 288 | Diskuse

Ivana Pavlisková

Typicky vánoční

Tak máme zas typické Vánoce posledních let. Na blátě. Nevím, které už jsou takové v řadě, ale přesně vím, že toto jsou moje sedmé Vánoce, kdy na Štědrý den směřují mé kroky do psího útulku. Myslíte, že sedmička je šťastné číslo?

24.12.2018 v 16:09 | Karma článku: 22.64 | Přečteno: 465 | Diskuse

Ivana Pavlisková

Schizofrenie

Začarované slovo. Skandální slovo? Co kdo může, co nemůže, čeho je schopen a neschopen, co je schopen rozpoznat a co ne? Že to není typické vánoční téma? Zkusím vás přesvědčit, že trochu ano.

22.12.2018 v 11:56 | Karma článku: 18.39 | Přečteno: 401 | Diskuse

Ivana Pavlisková

Černá je dobrá, nejlepší

Že máte dost všudypřítomných slevových lákadel spojených s černým pátkem? Že černá v životě značí smutek? Přesto nelze popřít, že černá má cosi do sebe. Elegantní, klasická, společenská, tajuplná. To je černá kočka.

25.11.2018 v 19:24 | Karma článku: 23.29 | Přečteno: 405 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Martina Studzinská

Vážená profese

Poslední dobou se hodně píše o tom, že školy stárnou. Průměrný věk učitele je přibližně kolem padesátky. Mladí se do školství příliš nehrnou. Není divu, jejich pracovní podmínky nejsou právě nejluxusnější. Jak tomu bývalo dřív?

15.2.2019 v 21:01 | Karma článku: 11.71 | Přečteno: 266 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Život sám to vždy zařídí nejlíp

Asi každý zažil dobu, kdy ho život více či méně drtil. Když se za tím člověk ohlédne zpět, s prožitou zkušeností, může pochopit, co mu to „drcení“ dalo.

15.2.2019 v 20:42 | Karma článku: 11.24 | Přečteno: 169 | Diskuse

Pavel Vrba

Zaplať, nebo se to všichni dozvědí

Dnešní den začal jako každý jiný. Tedy až do doby, kdy mi jeden známý oznámil, že se dostal do svízelné situace. Obdržel totiž informaci, že je sledovaný a pokud nezaplatí, všichni se dozvědí, choulostivé informace i intimní.

15.2.2019 v 18:50 | Karma článku: 22.62 | Přečteno: 1060 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Mám se naprosto skvěle

Pravoslavná víra není vůbec fanatická. Ani si nevzpomenu, zda jsem viděla někoho, kdo by se bál ďábla. Řekové si drží svoje rodinné tradice a svoji víru. A ta je zřejmě zachránila od lidského bankrotu, který v Řecku ještě nenastal

15.2.2019 v 15:49 | Karma článku: 19.69 | Přečteno: 613 | Diskuse

Petr Omelka

O jedné "multikulturní " Vietnamce

Tradice jsou úžasné a díky nim se nám zachovaly skvělé věci. Není ale tradice, jako tradice a také přístup k nim bývá rozdílný.

15.2.2019 v 14:38 | Karma článku: 25.68 | Přečteno: 1208 | Diskuse
Počet článků 292 Celková karma 19.78 Průměrná čtenost 836

Vážně i nevážně, o tom, co mě napadá, o tom, co vidím cestou.

O svých zážitcích ze psího útulku jsem napsala knížku - Potkala jsem psy, útulek a lidi.

http://www.potkala-jsem-psy.cz/

Najdete na iDNES.cz